Hobbybydleni.cz - Magazín nejen o bydlení

Menu
  • Inspirace a trendy
  • Interiér
  • Kuchyně
  • Ložnice
  • Koupelna
  • Stavba a rekonstrukce
  • Zahrada
  • Finance a legislativa
  • Reality

Vlhkost v domě, jak se jí účinně bránit?

20. 12. 2018

Vlhkost v domě, jak se jí účinně bránit?S nadměrnou vlhkostí, která má za následek tvoření nehezkých map na stěnách, kroucení dřevěných materiálů, tvorbu plísní a celé řady dalších nepříjemností, se potýká spousta majitelů starších domů a bytů. Avšak čím dál častěji se s ní setkáváme také u novostaveb a panelových domů.

Vznik vlhkosti

Dostane-li se nám vlhkost do domu či bytu, zřejmě není něco v pořádku. Abychom se mohli nadměrné vlhkosti a plísním účinně bránit, musíme zjistit hlavní příčinu jejího vzniku. A jaké jsou tedy příčiny vzniku vlhkosti v domě? Důvodů vzniku vlhkosti je hned několik. Zpravidla jde o kondenzaci vodních par, špatnou údržbu domu, korozi původní hydroizolace či změnu hladiny podzemních vod.

Typickým důvodem vzniku nadměrné vlhkosti v domě je i výměna oken za plastová. Ta jsou sice skvělým zvukovým a tepelným izolantem, ale díky těmto přednostem brání proudění vzduchu a pokoje tak přestanou dýchat. Tomuto problému lze předejít dostatečným větráním, krátkým, ale intenzivním.

Příčina zvýšené vlhkosti může být také úplně primitivního rázu, a proto si raději zkontrolujte, zda nejsou na vině netěsnící okapy, poničená střecha či prasklé kanalizační potrubí.

Projevy vlhkosti v domě

Nadměrná vlhkost se ve vašem domě projeví zarosenými okny nebo zrcadly. Závažnějším projevem zvýšené vlhkosti vzduchu jsou pak nevzhledné zašedlé skvrny a mapy na zdech interiéru a vznik plísní, které mohou ohrožovat i váš zdravotní stav.

Vlhkost má výrazný vliv na životnost a funkčnost vašeho nábytku, který může v podstatě kompletně zničit. Nadměrná vlhkost domu poškozuje také stavební konstrukce, ať už dřevěné či železné, omítky i nátěry. Přílišná vlhkost znehodnocuje vrstvu izolace a snižuje tím i její izolační vlastnosti, což v neposlední řadě způsobuje nezanedbatelné tepelné a energetické ztráty.

Zdraví v ohrožení

Nadměrná vlhkost přináší zvýšená zdravotní rizika pro náš organismus. Kvůli plísním a roztočům, kterým se ve vlhkém prostředí velmi dobře daří, vznikají různé dýchací problémy, alergie a další zdravotní problémy. Zejména děti a starší lidé patří mezi nejohroženější skupiny, jelikož se jejich organismus nedokáže tak účinně bránit.

Odstranění nadměrné vlhkosti

Pokud jste ve vašem domě či bytě objevili výrazně vyšší vlhkost, obraťte se na odborníky. Ti vám poradí jak se vlhkosti i plísně zbavit a pomohou vám i se složitějšími problémy. Chybné určení příčiny či postup sanace by mohly stav vlhkosti zhoršit.

Snížit vlhkost v bytě je možné několika způsoby:

  • Větrání – pravidelná a dostatečná výměna vzduchu pro zajištění optimální vlhkosti je v podstatě základem.
  • Odvlhčovače – S nadměrnou vlhkostí ve vašem bytě či domě vám pomohou také odvlhčovače či vysoušeče vzduchu. Ti nasají vlhký vzduch, který následně ochladí na teplotu rosného bodu. Zdivo tak ztratí schopnost držet vodu.
  • Mechanické odstranění vlhkosti – Pokud se jedná o dlouhodobý problém s nadměrnou vlhkostí, je nutné zvážit mechanické odstranění vlhkosti. Jedná se o různé stavební úpravy – odvodnění základů stavby, hydroizolace stěn, sanace zdiva, apod.
  • Elektrofyzikální a elektrochemické odstranění vlhkosti –

Jedním z řešení, jak odstranit vlhké zdivo a plísně, je provedení sanace. Cílem sanace vlhkého zdiva je náhrada, doplnění nebo provedení dodatečné izolace proti vzlínající vlhkosti, která zajistí trvalé snížení vlhkosti obsahu v něm.

 

Prev Article
Next Article

Podobné články

LED osvětlení interiéru – výtečné řešení

LED osvětlení interiéru – výtečné řešení

27. 02. 2019 Interiér
Jak pokládat plovoucí podlahu?

Jak pokládat plovoucí podlahu?

09. 07. 2015 Interiér
4 problémy, které mohou poškodit váš systém vytápění

4 problémy, které mohou poškodit váš systém vytápění

22. 12. 2020 Doporučujeme, Interiér, Zajímavosti

NOVINKY E-MAILEM

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám pravidelně zasílat zajímavé články a novinky.

Děkujeme!

Něco se pokazilo.

Novinky vám budeme zasílat maximálně jednou týdně.

  • Retenční nádrže snadno a jednoduše
    Retenční nádrže snadno a jednoduše
    11. 12. 2020
  • Proč ČOV na zahradu
    Proč ČOV na zahradu
    13. 10. 2020
  • Objevily se vám mšice na zahradě?
    Objevily se vám mšice na zahradě?
    08. 07. 2020
  • Vlastní bydlení uprostřed Prahy? Ano! Staví se právě i váš sen
    Vlastní bydlení uprostřed Prahy? Ano! Staví …
    18. 06. 2020
  • Dostupnost bydlení v Praze je rok od roku horší. Na vině jsou politici a úředníci
    Dostupnost bydlení v Praze je rok …
    03. 04. 2019
  • VIHOREV úspěšně dokončil projekt Vojanka
    VIHOREV úspěšně dokončil projekt Vojanka
    05. 08. 2018

Hobbybydleni.cz – Magazín nejen o bydlení

Bydlení, domov, tipy, návody
Copyright © 2021 Hobbybydleni.cz - Magazín nejen o bydlení
Kontakt