Hobbybydleni.cz - Magazín nejen o bydlení

Menu
  • Inspirace a trendy
  • Interiér
  • Kuchyně
  • Ložnice
  • Koupelna
  • Stavba a rekonstrukce
  • Zahrada
  • Finance a legislativa
  • Reality

Co je vlhkost stlačeného vzduchu a odkud se bere?

30. 04. 2021

Vlastníte kompresor? Vzduch, který vyrobí, je na 100 % v nějaké míře vlhký, pokud neprochází úpravou. Než se dostane k samotné aplikaci, třeba k pneumatickému nářadí, může se vlhkost ve formě páry přeměnit na vodu – zkondenzovat. A voda, věřte, znamená spoustu problémů pro každé pneumatické zařízení i další zařízení na stlačený vzduch. Ale kde se samotná vlhkost bere? Jak zamezit tomu, aby se změnila na vodu?

Nikdo nechce, aby mu jeho zařízení zrezivělo, zadřelo se a vypovědělo svoji službu krátce po skončení záruční doby. I když se v oblasti stlačeného vzduchu pracuje hlavně s médii v plynném skupenství, musí se s výše zmíněnými problémy z úvodu článku počítat i zde. Ale pěkně popořádku. Atmosférický vzduch, který je všude kolem nás, vždy obsahuje určité procento vlhkosti. Ani umístěním kompresoru do super čisté, suché místnosti nezabráníte tomu, aby byl stroj a jeho nasávání vystaveno zcela nezávadnému atmosférickému vzduchu. V běžném světě takové podmínky neexistují. Ona by vlhkost ve formě plynného skupenství nebyla na škodu, ale v úvodu zmíněná problematika začíná, když se plyn změní na kapalinu. Důležité je uvést i další dva škůdce ve stlačeném vzduchu, kteří se rovněž podílí na poruchách příslušenství ke kompresoru. Jde o mechanické nečistoty – ty obsahuje rovněž atmosférický vzduch a olejové výpary – ty souvisí pouze s olejovými kompresory. Všechno dohromady vytváří zapáchající emulzi, způsobující značné škody, od opotřebování a poškození pneumatického nářadí i strojů, ucpání ventilů, po korozi potrubí a veškerých vnitřností ze železa bez ochranné povrchové úpravy.

Bohužel atmosférický vzduch se při stlačování zahřívá, zvyšuje se rozdíl jeho teploty a teploty okolí, například za stěnou potrubních rozvodů. Dá se to přirovnat k tomu, když je venku za oknem zima a uvnitř teplo – pára na okně kondenzuje na vodu. To samé se děje i u systému stlačeného vzduchu. Následkem není přes okno vidět, což se nedá s problematikou u kompresorových soustav absolutně srovnávat. Úkolem každého majitele kompresoru, který svůj stroj používá často i třeba k podnikání, je zajistit kvalitní úpravu vzduchu, jeho ochlazení na požadovanou teplotu a odvedení kondenzátu pryč ze soustavy, než se stačí dostat k zařízení na výstupu, přímo u aplikace.

Taková kompresorové soustava se neobejde bez systému filtrace, ideálně několika za sebou zařazených vzduchových filtrů a sušičky stlačeného vzduchu. Existují tři druhy sušiček – kondenzační sušičky, adsorpční a membránové sušičky. Každý typ se hodí pro trochu jiné podmínky, ale zcela nejpoužívanější pro běžné uživatele jsou sušičky kondenzačního typu. Klíčem pro sušení vzduchu je stanovení tlakového rosného bodu, teploty, kdy vodní pára začne kondenzovat a měnit se na vodu, kterou je třeba ze systému vhodně odvést. Proto se nezapomeňte porozhlédnout také po vhodném cyklonovém odlučovači a případně i separátoru vody od oleje. Když je voda odvedena z kompresorové soustavy a obsahuje stopy oleje z olejového kompresoru, nelze vylít do kanalizace.

Díky sušičkám vzduchu a filtrům se vzniklé vody uvnitř systému stlačeného vzduchu zbavíte efektivně. Mezi výrobci, které vám můžeme doporučit je třeba Atmos, Mark Compressors a Omega Air.

Prev Article
Next Article

Podobné články

4 nejčastější mýty o posuvných dveřích

4 nejčastější mýty o posuvných dveřích

17. 07. 2017 Doporučujeme
Proč si pořídit kuchyni na míru?

Proč si pořídit kuchyni na míru?

03. 05. 2017 Doporučujeme, Interiér, Kuchyně
Kancelářské židle a křesla

Kancelářské židle a křesla

26. 03. 2022 Doporučujeme, Interiér, Zajímavosti

Leave a Reply

Cancel reply

NOVINKY E-MAILEM

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám pravidelně zasílat zajímavé články a novinky.

Děkujeme!

Něco se pokazilo.

Novinky vám budeme zasílat maximálně jednou týdně.

  • Bazénové lemy - návod k lepení lemu
    Bazénové lemy – návod k lepení …
    09. 05. 2022
  • Máte u domu terasu a chcete ji kvalitně zastřešit? Máte rovnou několik možností!
    Máte u domu terasu a chcete …
    01. 05. 2022
  • Kvalitní terasa patří k domu
    Kvalitní terasa patří k domu
    18. 03. 2022
  • Nový rezidenční projekt Malešický háj nadchne milovníky zeleně i moderního bydlení
    Nový rezidenční projekt Malešický háj nadchne …
    24. 06. 2021
  • Vlastní bydlení uprostřed Prahy? Ano! Staví se právě i váš sen
    Vlastní bydlení uprostřed Prahy? Ano! Staví …
    18. 06. 2020
  • Dostupnost bydlení v Praze je rok od roku horší. Na vině jsou politici a úředníci
    Dostupnost bydlení v Praze je rok …
    03. 04. 2019

Hobbybydleni.cz – Magazín nejen o bydlení

Bydlení, domov, tipy, návody
Copyright © 2022 Hobbybydleni.cz - Magazín nejen o bydlení
Kontakt