Dveře by měly být v celém prostoru stejné. Pokud to není možné dodržet, je vhodné, aby bylo stejné alespoň kování. Místnosti budou mít reprezentativní podobu, pro uživatele je to také pohodlnější. Jak vybrat správné kování?
Rozetové, nebo štítové kování?
Dveřní kování a kliky na dveře nevybíráme každý týden. Je proto dobré zvolit kvalitní produkty. Například nerezové kliky vydrží dlouho a budou váš prostor zdobit po mnoho desetiletí. Estetika a praktičnost by si měly plácnout.
Budete si přát rozetové neboli dělené kování? Je složeno ze dvou dílů a montážní šrouby jsou překryté rozetami. Zde si můžete vybrat kování na plastové nebo kovové konstrukci. Plast je vhodný pro méně frekventované prostory.
Štítové kování je o něco levnější. Zde je dobré vědět, že montáž probíhá pomocí pohledově viditelných vrutů, zároveň musíte dodržet rozteč.
Vybíráme materiál a model
Již jste si určili, zda bude vaše kování rozetové nebo štítové. Nyní přicházíme k výběru konkrétního dveřního kování. Určete si povrchovou úpravu a materiál. Bude vám sloužit nerez, chrom a nerez, matný nikl, nebo třeba mosaz? Filtrujte si produkty podle materiálu, který si pro své dveře přejete.
Víte, jaký typ zámku budete potřebovat?
Interiérové dveře budou mít tři základní typy zámků. Značka BB označuje interiérové kování s otvorem pro klíč dózický. Jedná se tedy o klasický pokojový klíč. Zkratka PZ označuje interiérové kování, ve kterém je použit otvor pro vložkový zámek, který se označuje jako FAB. Jedná se o cylindrickou vložku s klíči. Třetí označení je WC. Zde bude interiérové kování bez jakéhokoliv otvoru na klíč. Používá se nejčastěji pro toalety a koupelny. Některé typy kování mají drážku pro otevření pro případ nouze.
Ještě něco
Vybrali jste si štítové kování? Budete potřebovat znát rozteč. Ještě, než si kování objednáte, byste měli vědět, zda vybíráte kování pro pravé nebo levé dveře. Když se na dveře podíváte, kam směřuje klika? Směřuje zleva doprava? Jedná se o pravé dveře.
Už máte vybráno?