Koupili jste, zdědili či jinak obdrželi nemovitost, kterou ale nehodláte využívat k vlastnímu bydlení, rekreaci či podnikání, a přemýšlíte o jejím pronajímání? Není vám jasný rozdíl mezi pronájmem a podnájmem? Připravili jsme si pro vás cenné informace, které byste při pronajímání nemovitosti měli znát.
Pronájem nebo podnájem?
V případě pronájmu majitel pronajímá byt nájemci na základě nájemní smlouvy. Jestliže hovoříme o pronájmu, jedná se o situaci, kdy má nájemce platnou nájemní smlouvu s majitelem, je tedy u něj v pronájmu, ale byt nevyužívá či jej využívá pouze z části, a tak se rozhodne poskytnout ho nebo jeho část k obývání podnájemníkům na základě podnájemní smlouvy.
Podnájemní smlouva se nejčastěji využívá pro spolubydlení, kdy v jednom bytě bydlí více lidí, přičemž sjednaný pronájem nájemní smlouvou má s majitelem bytu jen jedna osoba a zbytek osob má s touto osobou uzavřenou podnájemní smlouvu.
Pozor na rozdíly
Jak již bylo uvedeno výše, podnájemní smlouva je vázána na smlouvu nájemní. Struktura nájemní smlouvy je definována občanským zákoníkem (NOZ), oproti tomu podnájemní smlouva má volnou strukturu. Nájemní smlouva skončí uplynutím doby, pokud je sjednána na dobu určitou nebo předčasným ukončením ze zákonem stanovených důvodů.
Podnájemní smlouva trvá pouze po dobu trvání nájemní smlouvy. S ukončením nájemní smlouvy je tedy ukončena i smlouva podnájemní. Podnájemní smlouvu je navíc možné ukončit bez uvedení důvodu.
Co by měla obsahovat nájemní smlouva?
Nájemní smlouva musí být vyhotovena v písemné formě a mít následující náležitosti:
identifikace smluvních stran – majitel (pronajímatel) a nájemce,
vymezení pronajímané nemovitosti (včetně jejího stavu),
doba trvání nájmu – na dobu určitou nebo neurčitou,
nájemné a jeho splatnost (termín a způsob),
práva a povinnosti obou stran,
datum, místo a podpisy obou stran.
Nejste-li si jisti, že máte smlouvu připravenou a vyplněnou správně, neváhejte kontaktovat zkušeného olomouckého právníka JUDr. Petra Horáka, který vám smlouvu zkontroluje.